Kontakt
     Reklama
Get Adobe Flash player

Na lotnisku 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu rusza dzisiaj kolejna rotacja amerykańskiego pododdziału lotniczego (Aviation Detachment) w Polsce. Trzy samoloty C-130J Hercules i ponad 100 amerykańskich żołnierzy (w większości z 37 eskadry lotnictwa transportowego w Ramstein, Niemcy) jest już w gotowości do rozpoczęcia wspólnego z naszymi Siłami Powietrznymi szkolenia.

Przez najbliższe dwa tygodnie będą się odbywały intensywne, charakterystyczne dla lotnictwa transportowego loty – transport i zrzut ładunków oraz skoczków spadochronowych (6 Brygada Powietrznodesantowa, jednostki Wojsk Specjalnych), starty i lądownia na płaszczyznach trawiastych, a także współdziałanie w mieszanym ugrupowaniu powietrznym z wyjściem na czas w określonym punkcie. W szkolenie zaangażowane będą myśliwce - zarówno F-16 z Krzesin i Łasku, jak i Mig-29, które wykonywać będą misje COMAO (Composite Air Operation - połączona operacja powietrzna) - zarówno jako eskorta samolotów transportowych, jak i ich przeciwnicy. Obszar wykonywanych zadań obejmować będzie Pustynię Błędowską, poligon drawski, rejon Powidza i wydzielone strefy pilotażu. Dodatkowo samoloty amerykańskie ćwiczyć będą zrzuty z użyciem systemu JPADS (Joint Precision Airdrop System) – systemu precyzyjnego dostarczania ładunku na spadochronach z wykorzystaniem GPS, oraz loty w nocy w ugrupowaniu z wykorzystaniem NVG (Night Vision Goggles – gogli noktowizyjnych). W szkoleniu oprócz pilotów, techników, meteorologów, kontrolerów ruchu lotniczego i obsługi lotniska będzie też uczestniczył personel ośrodków dowodzenia i naprowadzania. Pobyt Aviation Detachment na powidzkim lotnisku zakończy się 12 kwietnia.

 


Tekst i foto: kpt. Włodzimierz Baran, oficer prasowy 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu

Pogoda Słupca

Pogoda Słupca z serwisu

Reklama

Aktualna data i czas

Rozmaitości z regionu

Rozkład Jazdy: Gniezno, Grodzisk Wlkp., Międzychód, Nowy Tomyśl, Oborniki, Poznań, Szamotuły, Śrem, Środa Wlkp., Wolsztyn, Września

Rozkład Jazdy PKP

Rozkład Jazdy Koleje Wielkopolskie

Kultura

Kalendarz Imprez

Sport

Tereny Pod Inwestycje

Ogłoszenia